حاشیه ای برتعریف نخبگی و ملاک های اشتباه نخبه گزینی بنیادملی نخبگان

با سلام وتقدیم احترام :

بنا به گزارش سرویس علمی خبرگزاری ایسناجناب آقای دکتر سعیدسهراب پور قایم مقام محترم  بنیاد ملی نخبگان اخیراً در مراسم افتتاحیه هفتمین جشنواره منطقه‌یی اختراعات کو یر (زاهدان 1392/12/20)با توجه به تعریف بنیاد نخبگان از نخبه فرموده اند.

 "  از نظر بنیاد ملی نخبگان نخبه کسی است که در طول سال های متمادی تحصیل و تحقیق ، به مرحله ای رسیده باشد که دانشجویان زیادی را تربیت کرده و در این راستا و بر اساس این تعریف، هم اکنون تنها 80 نخبه تحت پوشش بنیاد قرار دارند که 72 نفر آن از برندگان جایزه علامه طباطبایی و شامل اساتید و محققان برجسته کشورند. همچنین هشت نفر نیز از هنرمندان پیشکسوت و برجسته هستند که در یک فرایند طولانی و تحت عنوان برگزیدگان جایزه شهید آوینی انتخاب می شوند".

  براساس نظراجماع فرهیختگان چه در ایران چه درسطح جهان نخبه کسی است که دارای توانایی های علمی یاعملی انحصاری درجهت رفاه وآسایش ویا انبساط خاطرنوع  بشربا رعایت اصول اخلاقی بوده و این توانایی به منصه ظهوریا اثبات نیز رسیده باشد.

لذاضمن ادای احترام به جناب آقای دکتر سهراب پور ودیگر معلمین در هر رده ای از کودکستان گرفته تا دانشگاه یاد آور میشوم که هیچ معلم یا استادی به صرف تربیت شاگردان کم  یا زیاد یاتحقیقی  که در نهایت  بطور مستقیم یا غیر مستقیم منجر به حل مشکلی از مشکلات جامعه بشری یا پیشرفتی هرچند اندک در شاخه ای ازعلوم نگردد حتی اگر ظاهراً صدها  مقاله از آن در داخل یا خارج چاپ ونشر شود نخبه محسوب نمیگردد مگر این که دارای دستاورد علمی یا عملی جدیدی باشد که از عهده دیگران(جزنخبگان هم تراز) خارج است .

قبول شدگان رتبه بالای کنکور سراسری ودانشجویان ممتازهم اگر توانایی علمی یا عملی ازخودبروز نداده باشند در این مرحله از مستعدین محسوب میشوند وتنها به صرف  محفوظات بالا نمیتوان آن هارا نخبه قلمداد نمود. ولی انشاءالله با پرورش استعدادهای ذاتی واکتسابی خویش قابلیت نخبه شدن را در آینده خواهند داشت.                                                         

لازم به ذکراست که بنیاد نخبگان اگر بر این تعاریف کنونی خویش از نخبگی اصرار ورزد ودر ملاک های نخبه گزینی خویش  تجدید نظر اساسی نکند وهم چنان استادان ومحققین فعال را که صد البته جایگاهی بالا ووالا دارندودانش آموزان ودانشجویان مستعد را که به جای خویش لایق  تشویق  وتاییدنددرصف نخبگان داخل وحتی بر  نخبگان واقعی ترجیح دهد با کمال تاسف به هیچ  وجه به مقصودی که در اهداف تاسیس این  بنیاد مستتر است نه تنها نایل نمی شود بلکه حتی نزدیک نیز نخواهدشد.

وبدیهی  است تداوم عملکرد فعلی بنیاد نخبگان علی رغم هزینه های بالا جز دلسردی تخبگان واقعی وافزایش خیل نخبگان مهاجر ورکود علم وتکنولوژی درکشورودستاویز قرار گرفتن علم وفن برای اهداف مادی ، دستاوردی پویا ومستمرکه  به  نحوی به اعتلای علم وفن  وپیشرفت  اقتصادی وصنعتی کشور کمک کند نخواهد داشت.

خلاصه  کلام آن که اگر  دولت  وملت نخبگان واقعی  را تافته ای جدا بافته بدانند  وآن ها را حمایت کنند ومدیریت  امور را بدست  شایستگان بسپارند دیری نخواهد پایید  که با توجه به منابع عظیم انسانی ومادی موجود کشور این حرکت با برکت پروردگار قرین  شده چرخ های  صنعت واقتصاد  که از امورزیربنایی لازم برای پیشرفت هر کشوریست  ومتاسفانه حالیه نیمه راکد است به برکت موتور  محرکه قوی  این قشر به حرکت درآمده  فاصله کنونی ایران با  کشورهای پیشرفته درکوتاه مدت متدرجاً کم وکمتر خواهد شد . انشاءالله

/ 0 نظر / 134 بازدید