معرفی ماده معدنی پولکی شکل و رميکوليت( Vermiculite)

VERMICULITE

باسلام:                                                                       

ورميکوليت يک نوع  ماده معدنی است که امروزه  در صنعت،کشاورزی و امور ساختمانی در کشورهای صنعتی مصارف  گسترده  عديده ای  دارد ولی متاسفانه  در کشور ما   با وجود ذخائر طبيعی  فراوان  با کيفيت بالا به  علت  عدم شناخت جامعه به خصوص  دولتمردان و حتی متخصصين  جز در  چند مورد تحقيقاتی  هيچ گونه  مصرفی  تا به حال نداشته است.

اميدوارم  مطالب  ارائه شده  اينجانب  در باره اين ماده معدنی  فوق العاده مفيد  بتواند مهندسين ما را  در جهت شناخت  ومصرف آن به حرکت  در آورد .انشاء الله.

مقدمه:

الف ـ معرفی:اين ماده پولکی شکل  وطلق مانندنوعی ميکای آبدار است است  که بسته  به نوع و ميزان   مواد متشکله  در رنگ های مختلف  در طبيعت يافت می شود.

ب ـ خواص فيزيکی :۱ـ سبک است. ۲ـ جاذب آب و رطوبت است .۳ـ در اثر حرارت شکفته  شده حجم آن  زياد می شود و بدين ترتيب ضريب  جذب آب  در آن  بسيار افزايش می يابد.۴ـ عايق حرارت است . ۵ ـ عايق صداست .۶ ـ با تغيير زاويه تابش  نور رنگ آن تغيير می کند . 

ج ـ موارد کاربرد : 

۱- به عنوان ماده عايق حرارت وصدا در امور ساختمانی.

۲ ـ جهت توليد آجر نسوز.

۳ ـ جهت توليد سيمان سبک و نسوز.

۴ـ جهت توليد سراميک ها ی  تخصصی و آزمايشگاهی (بويژه جهت استفاده  در صنايع  هوا فضا) .

۵ ـ به  عنوان ملات خوش رنگ در پوشش نما و يا  داخل ساختمان ها .

۶ ـ  به عنوان ماده پر کننده سبک و خوش رنگ  در مواد پليمری(پلاستيک ، ملامين وغيره).

۷ ـ به عنوان بستر جاذب رطوبت  در کف  دامداری ها و مرغداری ها.

۸ ـ به عنوان بستر مناسب کشت (مخلوط با خاک زراعی) در گلخانه يا باغات و مزارع کشاورزی.

ـ به علت خواص فيزيکی ويژه  این  ماده  در صورت مصرف  در امر زراعت و باغبانی  می تواند مصرف  آب را حدود ۷۰٪ کاهش داده در مقابل  در بعضی موارد ميزان  محصول را به نحو شگفت انگيزی تا  حد ۲۰۰۰٪ افزايش دهد.

ـ مصرف اين  ماده  برای امور کشاورزی  و باغبانی  در استان های  کم آب  و کويری کشور چون يزد مطمئنا نتايج پر باری  در پی خواهد داشت.

۹ ـ به عنوان ماده حمال جهت نقل و انتقال بی خطر  مواد انفجاری چون تی ان تی.

۱۰ ـ به عنوان ماده بوگير در صنايع  غذايی ، دارويی ، شيميايی و پتروشيمی.

۱۱ ـ به عنوان ماده عايق حرارت در نگهداری ونقل و انتقال مايعات مبرد Cryogenic  Fluids.

۱۲ ـ  به عنوان ماده  جدا کننده آب  از مواد شيميايی وپتروشيميايی(نفت،گاز وغيره).

از اهميت اين ماده معدنی همين کافی است که بدانيم  بيش از ۲۰ مرکز تحقيقاتی  و دانشگاهی در آمريکا روی آن به طور اختصاصی  تحقيق نموده  ضمن کشف  خواص  مفيد فيزيکی شيميايی بيشتری برای آن موارد مصرف آن  را  باز  هم افزايش می  دهند. 

لازم به ذکر آنکه به جهت  استراتژيک بودن اين ماده  و اهميت رو به  تزايد آن  در کتب   دانشگاهی  تنها  به درج چند سطر  در مورد آن  اکتفا شده  دسترسی  به اطلاعات علمی  وفنی (بخصوص کاربردی)   پيرامون آن  به سهولت ميسر نمی  باشد.

/ 2 نظر / 24 بازدید
پويا زمانی

با سلام. می خواستم بگم اگه فکر ميکنيد که از ورميکوليت هنوز در ايران استفاده نشده حتماْ بريد و سايتی رو که واستون گذاشتم ببينين. ممنون

ساعده

ممنون از مطلبتون.من همیشه در فکرسرسبزکردن ایران وبیابان زدایی هستم.ممنون میشم در این باره هم مطلب عملی بنویسید