طرح ابتکاری استفاده از بالن(آنتن شناور ) در امور مخابراتی بويژه شبکه تلفن همراه

Utilization of Balloon type  Antennas  in Cellular Phone  Communication Systems

در مهرما ۱۳۸۳  به انگیزه کمک به  رفع یا کاهش مشکلات متعدد شبکه تلفن همراه در کشور خصوصا در شهرهای بزرگ (مشکلاتی از قبیل عدم آنتن دهی ـ انسداد کانال ها ـ وجود نقاط کورو......) طرحی را با  عنوان  فوق که در سطح بين المللی نظير نداشت به شرکت محترم مخابرات جمهوری اسلامی ايران پیشنهاد نمودم که پس از پیگیری، ادای توضیحات ودفاعیات مستند ومکرر بالاخره مورد تایید واحد فنی و مهندسی آن شرکت قرار گرفت.

شایان ذکر آن که این طرح ابتکاری و انحصاری جنبه ملی داشت که در صورت توجه مسئولین وثبت در خارج می توانست امور مخابراتی خصوصا شبکه تلفن همراه را در سطح جهانی متحول ساخته ضمن افزایش کارآیی ،حذف کامل نقاط کور ،تقلیل ایستگاه های آنتن ،هزینه های اجرایی ،بهره برداری و تعمیراتی را در رابطه با شبکه تلفن های همراه به نحو غیر قابل  تصوری کاهش دهد وبرای ایران و ایرانی افتخار آفرین گردد.

متاسفانه به علت بعضی کم لطفی ها اینجانب از ادامه پیگیری آن جهت اجرا منصرف و متذکر شدم که دیر یا زود چنین روشی در جهان متداول میشود و ما در حسرت آن باقی می مانیم.

پیش بینی من به حقیقت پیوست و اکنون(درسال ۱۳۸۵) طرحی تقريبا" مشابه در کشور سوییس ظاهرا"توسط يک پژوهشگر ايرانی در دست اجراست که خبر آن بارها  ازطریق جراید و صدا وسیما با بزرگ نمایی و تاکيد بر این نکته که مجری آن یک مهندس ایرانی تبار مقیم خارج  می باشد  پخش گردیده است.

برای خود وکشورم متاسفم و جز اظهار تاسف از حب وبغض ها ،حسادت ها وکوته بينی ها ، خارج گرايی هاکه  امتیازات مترتب  بر این طرح گرانقدر را  که بدوا در ايران مطرح شده بود و مايملک معنوی من به عنوان مخترع آن محسوب می شد با غفلت  نصيب شرکت های  خارجی نمود  ( به نحوی که در صورت به کار گیری  موظف به پرداخت حق لیسانس در مورد آن  هستیم) حرفی برای گفتن  ندارم.

البته این اتفاق  یکی از صد ها نمونه ومشتی از خروار است و متاسفانه این جریان باز هم در امور علمی و تحقیقاتی ساری وجاری است .

اصل اسناد و مدارک مربوطه درواحدهای ذيربط شرکت محترم مخابرات ورونوشت آن نزداينجانب موجود بوده که درصورت لزوم دراختيار قرارخواهد گرفت . 

 

/ 4 نظر / 28 بازدید
محمد حسين نوری

جناب آقای مهندس عزآبادی سلام بنده را به خاطر می آوريد؟پنجشنبه شبی به اتفاق يکی از دوستان آشنای آقای دکتر خيلی اتفاقی سری به مغازه ايشان در خيابان قيام زديم.در آن مغازه کوچک چندنفری نشسته بودند و ديگر جايی برای حضورمان نبود خواستيم برای آنکه مانع کسب هم نباشيم زود آنجا را ترک کنيم به ناگاه ديدم مردی در ان ميان بر کاغذی حروف و ارقام را به انگليسی می نگارد و صحبت از اينترنت و وبلاگ ميکند.جناب استاد قبول بفرمایید در آنجا و آنحال جای تعجب بسیار بود هر چند این تعجب را قبلاْ با کشف دکتر در گوشه آن مغازه حقیر تجربه کرده بودم. ....

محمد حسين نوری

...صحبتم با آن مرد با اظهار تعجبم آغاز شد و ادامه یافت. از اختراعات و اکتشافتش گفت از نوآوری هایی که صنعتی را متحول کرده بود و از جفاهایی که در مسیر اعتلای کشورش بر او رفته بود انهم از سوی مسئولین. و حاصل من در برابر سخنان ايشان خوشحالی از سعادت اشنايی و تاسف عميق از رویکردی مسئولینی بود که چنین نوابغی را ارج نمدهند که هیچ. سخت در برابرشان موضع میگیرند جناب استاد آن مرد شما بوديد و من چون شاگردی از شما درسها آموختم و اميدوارم آن آشنايی اتفاقی سرآغاز رابطه ای گردد تا از وجود شما استفاده ها برم

محمد حسين نوری

راستی استاد همان شب آشنايی سايتهايی که نام شما را در آن يافتم مرور کردم وبلاگ انگليسی و فارسی تالن را خواندم ليکن پيغام گذاشتنم کمی دير شد ببخشيد

منوچهر

با درود متن شمارا مطالعه نمودم تمایل به تبادل اطلاعات دارم امید وارم بتوانیم در کنار هم خدمات پایدار تری را ارائه نماییم