افزايش نزولات دربعضی ازمناطق خشک از طريق برقراری موازنه انرژی محيطی

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سلام:

Raining  Modification by  Environmental Thermal Energy Ballancing

افزایش نزولات در بعضی از مناطق خشک(بویژه استان یزد)

از طریق برقراری موازنه انرژی محیطی 

 

الف : مقد مه

کویر حاوی انواع نمک های فلزی و غیرفلزی است لذا ضریب جذب حرارتی آن  نسبت به خاک معمولی بسیار بیشتر است.به عبارتی  دیگربا تابش خورشید نسبت به مناطق  همجوار زودتر گرم شده و با غروب خورشید نیز سریعتر سرد می شود.

 

با طلوع خورشید سطح کویر متدرجا با  جذب  حرارت خورشید خصوصا در فصول سرد نسبت به  هوای محیط گرمتر شده گرمای خود را به  هوای مجاور منتقل  وآن را به  بالامی راند. بدیهی است اگرابری در حال  گذر از آن منطقه باشد به بالا رانده می شود.

اثر رانش حرارتی می تواند  تاثیر خود را کیلومتر ها دورتر بر ابرهای در حال گذر اعمال  و باعث  اوج گیری آن ها شود.

 

با اافزایش فاصله قاعده ابردر اين گونه مناطق تا زمین حتی اگر آن ابر ببارد به  علت پائین بودن میزان رطوبت محیط قطرات باران یا برف قبل از رسیدن  به زمین  تبخیر شده  در زیر  آن ابر ابر دیگری را  با تراکم کمتر ایجاد که  معلوم نیست  کی و کجا  ببارد.

 

علاوه بر اين  قلت رطوبت در مناطق خشک  باعث  می شود ابر در حين عبور با اصطکاک کمتری مواجه شده با سرعت  بيشتری  منطقه  را  ترک  نوده  فرصت بارش احتمالی  از  دست  برود.

برهم ریزی توازن انرژی در اینگونه مناطق  نه  تنها  باعث کاهش نزولات  می شود بلکه با  ایجاد جریانات سطحی موجبات  حرکت شن های روان را نیز  در این مناطق  فراهم میسازد.

در حقيقت انرژی جا بجا کننده  شن های  روان نيزعمدتا  از همين  عدم  توازن انرژی محيطی منبعث می شود.

 

ب:   افزایش نزولات  با ایجاد توازن انرژی محیطی

استان  یزد  با  چند کویر کوچک و بزرگ همجوار است و به شدت  تحت  تاثیر جریانات حرارتی آن هاست.

به عبارتی ساده تر می توان  گفت چند غول  عظیم الجثه پیرامون  یزدبه پشت آرمیده  گاه وبیگاه هوا را به سمت بالا می دمند و بدين ترتيب ابرها را به سمت بالا  می رانند  ونه  تنها  فاصله آنها را با زمین افزایش می دهند بلکه  با پراکندگی آنها  تراکمشان را نیز می کاهندو فرصت بارندگی را از ابرهای  عبوری  از  منطقه يزد  در موارد بسياری می گيرند.

 

همین  عوامل  در اوائل پائیز و اوائل بهار که هوا در حال سرد شدن  یا گرم شدن است و تاثیر  حرارتی  کویر شدیدتر می شودبا ایجاد   جریانات  سطحی  طوفان  پدید  آورده  ریگ ها را  در هوا  پراکنده  و جابجا می کنند.

طوفانهای فصلی  یزد که  هر ساله  توسعه  و شدت  بیشتری می یابد  خود  موید  این تاثیرات است.

جا بجائی شنهای روان  که  حرکت آنها  در ایام  پائیز و بهارقبل از ظهربا حرکت از جنوب به شمال و بعد از  غروب افتاب با حرکت ضعیفتراز شمال به جنوب   دربین  یزد واردکان  با  عبور از روی جاده اسفالته  مشهود  هستند نیز  گواه دیگری  بر این مدعاست .

 

چنانچه  عوامل  پدید آورنده  این  عدم  توازن انرژی حرارتی محیطی  به  طریقی  حذف یا بی اثر گردند تبعات  ناشی از آن نیز متدرجا طی چند سال بر طرف  ومنطقه از  نظر  نزولات  وضع بهتری  یافته  حرکت شنها  نیز  تقریبا متوقف می گردد.

 

اینجانب  برای انجام  این امر روشهائی را  در نظر  دارم وبدینوسیله آمادگی  خود را  برای مذاکره  با مسئولین محترم اعلام می دارم. امیدوارم این  حرکت  با  برکات  الهی قرین شده  در اینده نزدیک شاهد  تاثیر   حیاتی  واحیا کننده آن  نه تنها  در  استان  یزد  بلکه  در دیگر مناطق  مجاور ومشابه  نیز باشیم .انشاءالله.

*اين روش در دنيا  انحصاری بوده  حقوق آن به  طراح تعلق دارد.

/ 0 نظر / 19 بازدید