اثرات سوءپاشش مالچ نفتی در جهت تثبیت تپه های شن روان بر محيط زيست

اثرات سوءپاشش مالچ نفتی بر محیط زیست

Effect of MULCH on Environment

پاشش گسترده مالچ های  نفتی بر پهنه خاک و تپه های  شن روان  به نیت جلوگیری از جابجایی آنها اثرات زیان باری  را به شرح زیر  در پی  دارد.

۱- مالچ های نفتی شبیه قیر هستند لذا رنگ تیره و ضریب جذب حرارت بالایی دارند  و اگر در اشل گسترده پاشیده شوند نسبت به محیط مجاور خصوصا در تابستان گرمتر شده توازن انرژی محیط را از میان می برند و این خود موجب پیدایش باد و گردباد در محل میگردد که  نه تنها مالچ را می سایند و از میان بر می دارند بلکه  جا بجایی تپه  های شنی را شدت می بخشند.

۲- مالچ های ساییده شده  در محیط پراکنده شده  همه  جا را می آلایند.

۳- گرد مالچها  نه تنها زندگی انسان ها را به خطر می اندازد بلکه با مسدود کردن راه تنفس برگ ها گیاهان را به مخاطره انداخته محصولات کشاورزی را مسموم نموده میزان تولیدات را کاهش می  دهند و علاوه بر این مصرف کنندگان این محصولات  را نیز در معرض عوارض ناشناخته بیوشیمیایی قرار می دهند.

۴- مالچها در دراز مدت به منابع زیر زمینی آب  هم  رخنه  نموده آن ها را آلوده می سازند.

۵-مالچ در میان مدت خاک  را  نیز آلوده می کند که این مطمئنا اثرات بسیار زیانباری را در پی خواهد داشت. 

۶-  بعضی از مواد آلی نفتی موجود در مالچ تحت تاثیر حرارت خورشید  متدرجا تبخیر  و وارد محیط شده محیط زیست رامی آلایند . هر چند که هنوز اثرات سوء این  ترکیبات    مشخص نیست ولی بلاشک زیان بار هستند.

۷- اثرات  بسیار زیان بار این ماده شیمیایی گسترده است  لذا  هر چند که ظاهرا در تثبیت شن روان تا حدی مفید است  ولی  عاقلانه آن است که  عطایش  را به  لقایش به بخشیم  و به  دست  خویش خود  و نسل های آتی را  به ورطه  هلاکت نیندازیم.

/ 4 نظر / 116 بازدید
منصور بستاك

با سلام وآرزوي توفيق ، براي توضيحات خود در مورد مالچ مستنداتي ارائه ننموده ايد ولي با اطمينان اظهار نموده ايد .

منصور بستاك

عزآبادی

با سلام جناب آقای بستاک از این که از وبلاگ اینجانب بازدید کرده اید ممنونم. واما در مورد مالچ.... به نظر شما باید به چه کسی و چه مطلبی استناد می کردم؟ مطالبی که در این رابطه تحریر نموده ام اظهر من الشمس است نیازی به مستند سازی ندارد . به عبارتی حساب دو دوتا چهار تا است . من آن چه شرط بلاغ است با تو می گویم - تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال برای شما و همه ایرانیان و دیگر انسان های نیک و پاک نهاد سلامتی و بهروزی آرزو می کنم. با تشکر : س.م.ک عزآبادی

ahmadi

salam mamnoon az eteleate khoobetoon mikhastam age mishe lotf konin va etelate bishtar va kamel tari bezarin kheli mamnoon khaste nabashid