گنجینه علم و فن

ابتکارات واختراعات ، نظرات علمی وفنی

نظریه قطعی"طاعز" در مورد چگونگی تولید و توزیع الکتریسیته در ابرهای مولد صاعقه
ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٢/۳۱   کلمات کلیدی: رعدوبرق،انرژی تجدیدپذیر ،صاعقه،الکتریسیته ساکن، ابر ،الکترومغناطیس ،منبع انرژی صاعقه

TAEZZ  Lightning Theory  concerning the  Electrification of Thunderclouds

سلام:

پدیده صاعقه یکی از پدیده های طبیعی مهم روی کره زمین است که بسیار مورد توجه پژوهشگران می باشد  و از سالها پیش تاکنون یکی از موضوعات مطرح در موئسسات تحقیقاتی ودانشگاهی فعال در زمینه ژئو فیزیک  در سطح  جهانی است .

هر چند مکانیزم وقوع این پدیده روشن و آشکار است ولی علی رغم تلاش گسترده پژوهشگران و ارائه نظریات متعددتا بحال نظریه ای جامع که مورد پذیرش قاطبه اهل فن و غیر قابل  بحث باشدپیرامون چگونگی تولید  وتوزیع الکتریسیته در ابرهای مولد صاعقه که معمولا”ازنوع کومولونیمبوس هستند ارائه نگردیده است .

این موضوع توسط موئسسات تحقیقاتی در سراسر  جهان بویژه در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی به کمک وسایل پیشرفته در ایستگاه های زمینی،دریایی وماهواره ای با صرف هزینه های  هنگفت به امید گشایش این راز نامکشوف و سر به مهر طبیعت مجدانه تعقیب می شود .

اینجانب تحت نام "نظریه طاعز" (TAEZZ Theory) به  نحو مستند وعلمی بر اساس اصول فیزیکی شناخته شده و مقبول چون  قوانین الکترومغناطیس و قانون فاراده به تفسیر مساله پرداخته پاسخی  قاطع ، غیرقابل مناقشه در  ارتباط با حل این معما و روشن نمودن نحوه  تولید  و توزیع انرژی الکتریکی  مولد صاعقه  تدوین که به زودی در  معرض آگاهی و قضاوت صاحب نظران و اساتید محترم علم ژئوفیزیک قرار می گیرد.

جدا از نقش روشنگرانه این نظریه در گشایش رمز و راز رعد وبرق که درهای  متعددی را جهت تحقیقات بیشتر در این ارتباط پیش روی پژوهشگران می گشاید این نظریه از چنبه مهم دیگری چون " انرژی" نیز فوق العاده حایز اهمیت است .

 با الهام از این نظریه روش دیگری از تولید انرژی الکتریکی با منشاء طبیعی  از نوع انرژی های تجدید پذیر(Renewable  Energy) که پاک  و دوستدار طبیعت، لایزال و رایگان است به  وسیله  ژنراتور مخصوص ( TAEZZ Generator) در اختیار بشر  قرار می گیرد.

این ژنراتور(TAEZZ Generator) از هم اکنون به  عنوان  منبع  تامین برق اقتصادی، مطمئن ودایمی  در ماهواره ها و ایستگاه های فضایی قابل استفاده  بوده  در آینده نزدیک پس از تجاری شدن ابر رساناها(Super Conductors) جهت مصارف زمینی  نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت . انشاء الله.

شایان ذکر است که "طاعز"(TAEZZ) از ترکیب دو بخش (TA) و (EZZ) ساخته شده که  به ترتیب  از  نام جناب آقای مهندس داریوش طهماسبی(TAHMASEBI) مدیر عامل ارجمند کنسرسیوم شرکت های صنایع بتون وسرمایه گذاری مس سرچشمه(طراح و مجری پروژه های تاسیساتی و صنعتی بزرگ  در سطح ملی) و اینجانب سید مهدی عزآبادیEZZABADY  پژوهشگر واحد تحقیق و توسعه (R&D) آن موئسسه گرفته شده است.